"Dzieciństwo bez próchnicy"

"Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda - tak się zaczyna wielka przygoda" - przedszkolaki z Poręby Wielkiej uczestniczą w Projekcie "Dzieciństwo bez próchnicy"

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole uczestniczy w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”. Bardzo cieszymy się, że  udało nam się zakwalifikować do grona przedszkoli objętych programem „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej.

Projekt ten jest dofinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, którego najważniejszym celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zachowań prozdrowotnych.

 

Głównym celem  projektu jest ograniczenie występowania i nasilania choroby próchnicowej, poprawa stanu jamy ustnej oraz ogólnego stanu zdrowia populacji dzieci w wieku przedszkolnym.

W ramach edukacji pośredniej  nauczyciele wzięli udział w szkoleniu organizowanym przez wydział Promocji Zdrowia Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w trakcie, którego dowiedzieli się , jak skutecznie wyrabiać u swoich podopiecznych prawidłowe nawyki zdrowotne.

 

Rozumiejąc konieczność wzrostu świadomości prawidłowych nawyków higienicznych w zakresie higieny jamy ustnej działania edukacyjne skierowano nie tylko do dzieci, ale także do wychowawców i rodziców.

Ważnym etapem powyższego programu było spotkanie z pielęgniarką stomatologiczną, która przeprowadziła zajęcia edukacyjne nt. prawidłowego utrzymywania higieny jamy ustnej. Spotkanie z dziećmi miało na celu przede wszystkim wdrożyć zasady prawidłowego szczotkowania zębów, dlatego każdy przedszkolak został poinstruowany w jaki sposób szczotkować ząbki. Dzieci także obejrzały film pt. „Dzieciństwo bez próchnicy”, który podsumował  tematykę dotyczącą higieny jamy ustnej u dzieci w wieku przedszkolnym. Dodatkową atrakcją był  Królik Pampiś – maskotka projektu, który  na dużym modelu szczęki zaprezentował dzieciom jak

w prawidłowy sposób należy szczotkować zęby.

 

W ramach projektu nasze przedszkole wzbogaciło się o  pomoce dydaktyczne, karty pracy, scenariusze zajęć, maskotki Królika Pampisia i filmy edukacyjne przydatne do wprowadzania tematyki związanej z higieną jamy ustnej, a każde z dzieci wyposażone zostało w zestaw do higieny jamy ustnej.

Do rodziców trafiły materiały informacyjne na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci.

 

Mamy nadzieję, że podejmowane działania zaowocują w przyszłości zdrowym uzębieniem u dzieci i będą kontynuowane przez rodziców oraz opiekunów naszych wychowanków .

GALERIA