Sztuka ludowa i tradycja w przedszkolu

Wprowadzając do przedszkola tradycje i sztukę ludową najbliższego środowiska pomagamy ocalić je od zapomnienia realizując przy tym wiele zadań wychowawczych.Dzieci w wieku przedszkolnym są w stanie zrozumieć, że każdy region ma specyficzne tradycje oraz twórczość - piękną i ciekawą.

14.11.2013r. przedszkolaki miały okazję spotkać się z przedstawicielkami zaspołu ludowego "Porębianie", Nasi goście, to także członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Porębie Wielkiej.

W czasie tego spotkania dzieci zapoznały się ze strojem ludowym, posłuchały ludowych piosenek, obserwowały pracą na kołowrotku. Największą atrakcją podczas spotkania było wkonanie masła w prawdziwej maselnicy. Po jego wykonaniu nastąpiła degustacja - wszystkim bardzo smakowało.

Duże zainteresowanie wzbudził także pokaz pracy na kołowrotku. Przedszkolaki mogły wypróbować swoje umiejętności. Chętnych nie brakowało. Nawet najmłodsze dzieci były bardzo odważne.

Na zakończenie dzieci podziękowały przybyłym gościom za spotkanie wręczając kolorowe laurki i zapraszając już na następną wizytę, podczas której będą mogły  dowiedzieć się kolejnych ciekawych rzeczy. Przybliżanie regionalnych tradycji i sztuki ludowej - to pierwsze lekcje historii dla naszych przedszkolaków.