Historia przedszkola

   Przedszkole dawniej 160

       Państwowe Przedszkole zostało zorganizowane w Porębie  Wielkiej w 1961 roku. Okazją do tego stało się opuszczenie  pomieszczeń byłego budynku szkolnego przez funkcjonującą w nim od 1955 Gromadzką Radę Narodową oraz pomieszczeń służbowych. Ówczesny kierownik szkoły Pan Bronisław Jania zorganizował Społeczny Komitet Przedszkola w celu adaptacji pomieszczeń dawnej szkoły dla 30 zapisanych dzieci.

Pierwszą kierowniczką przedszkola w Porębie Wielkiej była Pani Salomea Kaszuba pochodząca z okolic Spytkowic, która kierowała wyposażeniem i uruchomieniem tej tak bardzo potrzebnej placówki.

Mankamentem tego przedszkola było istnienie w tym budynku dodatkowo dwóch innych placówek (Biblioteki Gminnej, Świetlicy) korzystających ze wspólnego korytarza.

            W latach 1992-1993 przeprowadzono generalny remont placówki przedszkolnej i na ten czas przedszkole zostało przeniesione do Domu Ludowego. W ciągu roku budynek został  powiększony. Przybyły nowe pomieszczenia na piętrze, co poprawiło funkcjonalność całej placówki. Większość potrzebnych środków pieniężnych na modernizację placówki przyznała Rada Gminy Oświęcim oraz Rada Sołecka. Wkładem własnym w powstanie placówki była praca społeczna mieszkańców wsi.

            20 listopada 1993 nastąpiło uroczyste otwarcie przedszkola. Dzięki pomocy rodziców  a szczególnie Pana Jerzego Tomczyka został zagospodarowany teren wokół przedszkola. Posadzono drzewka, rośliny ozdobne, posiano trawę. Otoczenie  przedszkola zyskało uznanie Kuratora Oświaty w Bielsku-Białej w ramach działania przedszkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody.

            W latach 1961-1979 przedszkole było I oddziałowe.  Od sierpnia 1979 roku przedszkole zostało powiększone o kolejny II oddział, a od roku 1997 do nadal funkcjonuje jako przedszkole III oddziałowe, czynne od poniedziałku do piątku od 600-1600.

            14 czerwca 1998 nastąpiło uroczyste otwarcie ogrodu przedszkolnego przy Domu Ludowym, w którym znalazło miejsce szereg urządzeń, z których bezpiecznie mogły korzystać dzieci.

 

. 

 

W roku szkolnym 2011/2012 nasze przedszkole obchodziło uroczyste 50- lecie istnienia.                   

 

GALERIA